Eau Thermale Avène odpovedá na vaše otázky
Pokožka a rakovina

Pokožka a rakovina

Eau Thermale Avène odpovedá na vaše otázky

Ako sa najlepšie starať o pokožku, ktorá je citlivá po onkologickej liečbe a je reaktívnejšia? Ako sa o ňu starať? Aká je správna starostlivosť o pleť? Suchá pokožka, podráždená pokožka alebo poškodenie pokožky: ako znížiť a zmierniť vedľajšie účinky liečby rakoviny na pokožku?
Rady od Dr. Ariadny Ortiz-Brugués, dermatologičky a lekárskej riaditeľky Eau Thermale Avène, a Joëlle Nonni, vedúcej vzdelávacích seminárov o zdraví pleti v Hydroterapeutickom centre Avène.

Vaše otázky

Koža a rakovina

Kvôli liečbe môže byť pokožka citlivá. Často spôsobuje suchosť pokožky: pokožka je na dotyk hrubá, na pokožke sú šupinky, ktoré odpadávajú ako lupiny. Pri výraznejšej „xeróze“ vyzerá pokožka na nohách popraskaná a prsty a päty sú tiež popraskané. Tieto príznaky môžu byť tiež sprevádzané nepríjemnými pocitmi, svrbením a pnutím.

Vyberte si prípravky na suchú pokožku, ktoré dokážu obnoviť ochrannú kožnú bariéru. V ideálnom prípade by sa mal zvláčňujúci prípravok na tvár a telo nanášať aspoň raz až dvakrát denne. Prípravok naneste na tvár končekmi prstov a rozotrite ho od stredu tváre smerom k okrajom. Nanášajte na telo ľahkou masážou pomocou celej plochy dlane. Zvláčňujúci prípravok sa najlepšie nanáša v tenkej vrstve na mierne vlhkú pokožku. Použite ho napríklad po kúpeli alebo sprche.

Vyberte si dermatologické tuhé prípravky bez obsahu mydla alebo prispôsobené čistiace oleje či gély, ktoré pokožku vyživujú a rešpektujú jej pH. Nepoužívajte žinky, masážne ani sprchové huby, ktoré môžu citlivú pokožku dráždiť. Ak sa chcete osušiť, vyhnite sa treniu. Vhodnejšie je uterák jemne prikladať na pokožku.

Príliš horúca voda zvyšuje vysúšanie pokožky a reaktivuje jej podráždenie. Namiesto horúceho kúpeľa sa každý deň sprchujte 5 minút vodou s teplotou 32 až 34 °C.

Patria sem príznaky od obyčajného začervenania až po ťažké popáleniny s vredmi, ktoré sa môžu objaviť na ožiarenej pokožke. Rádioterapia v kombinácii s niektorými chemoterapeutikami totiž spôsobuje, že je pokožka veľmi krehká a citlivá na poranenia, a to aj niekoľko mesiacov až rokov po ukončení liečby. Preto si pokožka, ktorá bola vystavená žiareniu, vyžaduje nepretržité monitorovanie.

Štyri hodiny pred ožarovaním nepoužívajte žiadne mastné látky. Štúdia však ukázala, že pri aplikácii zvláčňujúceho prípravku dvakrát denne na postihnuté miesta sú vedľajšie účinky tejto liečby znesiteľnejšie*. Po ožarovaní a každý druhý deň preto pleť starostlivo hydratujte.

Syndróm ruka-noha sa niekedy prejavuje intenzívnym začervenaním, zhrubnutím pokožky, prasklinami, trhlinami a bolesťou na dlaniach a chodidlách. Na začiatku liečby je preto dôležité hydratovať chodidlá a dlane, pretože tieto okrajové časti končatín sú veľmi citlivé. Vyhnite sa dlhým prechádzkam a noste bavlnené ponožky. Pri každodenných činnostiach používajte bavlnené rukavice, rovnako tak vhodné rukavice na domáce práce, záhradkárčenie a kutilstvo. Najlepšie je mať krátke nechty, ale nie príliš krátke, a nenosiť umelé nechty ani manikúru. V prípade potreby sa obráťte na pedikéra alebo pedikérku.

Niektoré liečebné postupy môžu spôsobiť škvrny a začervenanie, a to najmä v prvých týždňoch liečby. Tieto lézie sa obvykle nachádzajú na tvári, na pokožke hlavy, v strednej časti chrbta a na hrudníku. Môžu svrbieť, byť sprevádzané bolestivým pocitom pálenia alebo sa môžu zapáliť. Aby ste predišli riziku vzniku jaziev, neškriabte ani inak nezasahujte do lézií. Hneď ako sa objavia prvé škvrny a známky začervenania, mali by ste obmedziť riziko množenia baktérií použitím vysúšajúceho krému alebo pleťovej vody na báze medi a zinku.

Medicínsky mejkap môže pleti dodať „zdravý vzhľad“ a rozžiariť ju. Je možné ho tiež použiť na zakrytie začervenania, jaziev, tmavých kruhov alebo zvýraznenie obočia. Hydroterapeutické centrum Avène organizuje aj semináre o líčení, kde získate veľa informácií. Rôzne združenia, ako je napríklad Tout le Monde Contre le Cancer (Všetci proti rakovine), taktiež ponúkajú procedúry v rámci svojej iniciatívy Échappée Rose.

Každodenná ochrana je nevyhnutná bez ohľadu na plánovanú činnosť. Dbajte na to, aby ste expozíciu pokožky slnku minimalizovali, a to aj v prípade mierneho slnečného žiarenia, pretože niektoré ošetrenia zvyšujú citlivosť pokožky na slnko. To zvyšuje riziko spálenia alebo dokonca popálenia. Aj krátka expozícia môže spôsobiť vznik trvalých tmavých škvŕn. Vždy noste ochranný odev, klobúk a slnečné okuliare. Používajte krém s veľmi vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu (50+), ktorý minimalizuje riziko alergických reakcií, je bez parfumácie, odolný voči vode a potu a nanášajte ho každé 2 hodiny.

späť na začiatok